Kurz jest wszechobecny. A można w nim znaleźć niemal wszystko: starty na miał piasek, pyłki roślin, złuszczony naskórek, pajęczynę, sierść kota czy psa, strzępki pleśni... Lista jest długa. Znajduje się na niej ok. 100 alergenów, w tym główny winowajca całorocznych dolegliwości alergicznych - roztocza. To mikroskopijne pasożyty z rodziny pajęczaków, które z upodobaniem gnieżdżą się w ciepłych, wilgotnych i zakurzonych miejscach. Ich odchody są przyczyną alergii u prawie trzech milionów Polaków.
WSZECHOBECNE ROZTOCZA
Roztoczy nie widać gołym okiem, bo mierzą zaledwie 0,1-0,5 mm. Idealna dla nich temperatura to 25°C, zaś wilgotność powietrza, która im najbardziej odpowiada, to 70 proc. Jeden gram kurzu może zawierać nawet 10 tys. roztoczy! W 1 mm3 mieszczą się 2-4 podstępne pajęczaki. Rozmnażają się w imponującym tempie: samica w ciągu swego miesięcznego życia składa ok. 300 jaj. Nawet jeżeli przyjmiemy, że połowa ulegnie zniszczeniu, to i tak po roku liczba potomstwa jednej matki osiągnie aż pięć miliardów! Żywią się cząsteczkami organicznymi, przede wszystkim złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Stąd najwięcej roztoczy znajduje się w sypialni, pościeli, materacach, dywanach, wykładzinach, tapicerowanych meblach. Uczula nas guanina - substancja znajdująca się w odchodach tych pajęczaków. Przy takiej reprodukcji trudno sobie wyobrazić, jak duża jej ilość osadza się na meblach, unosi we wdychanym powietrzu.
PROBLEM PRZEZ CAŁY ROK
Roztocze, obok pyłków, to najczęstszy alergen. Powoduje dolegliwości głównie ze strony układu oddechowego. Do najczęstszych należą: kichanie, katar i zatkany nos, kaszel i problemy z oddychaniem, ale także piekące oczy i czerwone, łuszczące się zmiany na skórze.
Objawy te szczególnie nasilają się jesienią, kiedy w naszych domach rozpoczyna się okres grzewczy. Nagromadzony w porze letniej alergen, czyli guanina, zaczyna krążyć wtedy z powietrzem, a że coraz rzadziej otwieramy okna, jej stężenie rośnie. Konsekwencje tego chorzy odczuwają głównie nocą i rano. U większości z nich dolegliwości ustępują w ciągu dnia. Alergia na roztocze może powodować występowanie alergicznego nieżytu nosa czy atopowego zapalenia skóry. Nieleczona może być przyczyną rozwoju bardzo poważnego schorzenia, jakim jest astma oskrzelowa. Dlatego specjaliści zalecają odczulanie, którego skuteczność w przypadku alergii na roztocze kurzu domowego sięga 70-80 proc!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |